2015 Muswellbrook Local Art Award

The 2015 Muswellbrook Local Art Award entries were judged on Saturday 07 November 2015 by guest adjudicator Christine Pike - Associate Member of the Royal Art Society of NSW. Over 150 entries were received from residents of the Upper Hunter region of NSW.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

The winning entries for each of the six categories were:

Viola Bromley Painting Prize

  • First Prize - Holly Whitelaw, Goldfish In Space (Cat. #32)
  • Second Prize - Janice Hanicar, 50 Zone (Cat. #11)
  • Hunter Valley Printing Encouragement Prize - Charlotte Drake-Brockman, Iris (Cat. #6)
  • Commended - Sebastian Sadgrove, Four Seasons Of Uluru (cat. #23)

Garry Philp Works on Paper Prize

  • First Prize - Roberta Wiseman, Nature’s Dance (Cat. #76)
  • Second Prize - Teresa Byrne, Wardrobe Malfunction (Cat. #38)
  • Elks Enterprises Pty Ltd Encouragement Prize - Sue Beiboer, Dissolve II (Cat. #36)
  • Commended - Mitchell O’Mahoney, Old Soul (Cat. #66)
  • Commended - Naomi Norris, Mother And Child (Cat. #65)

Local 3D Prize

  • First Prize – Charlotte Drake-Brockman, Dry Swamp (Cat. #81)
  • Second Prize - Lyn Nash, Leaves III (Cat. #88)
  • Max Watters Encouragement Prize - Sue Lawson, Still I (Cat. #90)
  • Commended - Joanne Van Hees, Angelic Bliss (Cat. #85)
  • Commended - Scott Cooper, Urn (Cat. #79)

Drayton South Photography Prize

  • First Prize - Janice Hanicar, Terra Firma (Cat. #107)
  • Second Prize - Holly Whitelaw, Pop Apples (Cat. #128)
  • Hunter Valley Hydraulink Encouragement Prize - Karen Davis, Whispers Of The Forest (Cat. #99)
  • Highly Commended - John Hodges, Blue Fountains, Cockle Bay (Cat. #108)
  • Commended - Anna Gipps, Sunrise On The Ganges (Cat. #104)

Local Aboriginal Art Prize

  • First Prize Fiona Murray, West Of The Hills (Cat. #139)
  • Second Prize - Michael Stair, Beginning - Baiame And Rainbow Serpent (Cat. #140)
  • Berry & French Pharmacy Encouragement Prize - Christine Howden, Long Days (Cat. #138)
  • Highly Commended - Debbie Becker, Bush Potato (Cat. #137)

Esther Bellis Youth Prize

  • First Prize – Tamara Kendall, Mr Cummings (Cat. #159)
  • Second Prize – Indya Howden, Milk N Two (Cat. #155)
  • Framing Good Encouragement Prize - Indya Howden, Franciss (Cat. #156)
  • Highly Commended -  Dylan Edwards, Like Vincent Did (Cat. #151) 
  • Commended - Lara Collins, He-Who-Must-Not-Be-Named (Cat. #146)
  • Commended - Annabelle Farnworth, Ballet Shoes (Cat. #152)

Congratulations and thank you to all who entered the Muswellbrook Local Art Awards 2015.

Thank you to all the sponsors of this year’s Awards:

  • Berry & French Pharmacy
  • Drayton South
  • Elks Enterprises Pty Ltd
  • Framing Good
  • Hunter Valley Hydraulink
  • Hunter Valley Printing
  • The Estate of Isabel Esther Bellis
  • Max Watters OAM
  • The Viola Bromley Bequest