YearPrizePhotographerTitle

1987

First Prize

Ruby Spowart

Roidscape

1988

First Prize

Warren Breninger

The Sick Child No. 2

1989

First Prize

Cathie Brooker

Catherine Wheel

1990

Shared First Prize

Ian Williams

Moreton Island;

Ian Williams

 Lake Catani

1991

First Prize

Allan Chawner

Journey to My Father

1992

First Prize

Peter Pawlak

Beyond Repair

1993

Shared First Prize

Karen Donnelly

Daughters;

Ruth Thompson

Of Grandmothers and Journeys 1

1994

Shared First Prize

Roger Skinner

Survey, Region, Place;

Ruth Thompson

 Veil (Hair)

1995

First Prize

Glen O’Malley

Never Run Your Daughter Like a Train

1996

Shared First Prize

Graham Burstow

 Day’s End;

Robert Mercer

Maningrida Dreaming

1997

First Prize

Marjorie Hystek

First Recital

Second Prize

Joanne Felk

Newcastle Baths ‘97

(1997 saw the addition of an acquisitive Second Prize to the Photographic Award)

1998

First Prize

Doug Spowart

Photopic Vision: Birds

Second Prize

Victoria Cooper

Namadgi

Shire Prize

Roger Skinner

Rejoice I Have Found You

1998 saw the addition of an acquisitive Shire Prize to the Photographic Award

1999

no prizes held due to the refurbishment of the School of Arts Building to create the Muswellbrook Regional Arts Centre

2000

First Prize

Victoria Cooper

Looking Up?, Contemplating the image formed in my room camera obscura

Second Prize

Doug Spowart

 Some Australians I Have Known – John Elliot

Shire Prize

Steve Calfas

untitled (Landscape)

2001

First Prize

Victoria Cooper

The Story of the Gorge

Second Prize

Doug Spowart

 Sublime #8

Shire Prize

David Noonan

Stewarts Brook School

2002

First Prize

Christine Stickley

Secret Valley

Second Prize

Stephen Blanch

Strangers I Have Known, The Story of My Life – “Past Glories”

Shire Prize

David Noonan

 Vanishing Race

2003

First Prize

Dean Beletich

Fumerons

Second Prize

Dean Beletich

Les Poils Pubiques

Shire Prize

Luke Butterley

Saddlers Creek

2004

First Prize

Stephen Blanch

The Bather Act II

Second Prize

Roger Hanley

Abandoned TV (Homage to JS)

Shire Prize

Danny Grabham

53 Brecht Street, Muswellbrook

2005

First Prize

Roger Hanley

Fables and Reconstructions #10

Second Prize

David Noonan

The Fragile Earth

Shire Prize

Kelly Munce

Skellatar House (circa 1883)

2006

First Prize

Peter Annand

Fig Trees #7

Second Prize

Roslyn Elkin

Spectrum

Shire Prize

Kelly Munce

Shake Your Tail Feather

2006 was the final year of the acquisitive Shire Prize in the Muswellbrook Photographic Award

2007

First Prize

Kellie Munce

 Import

Second Prize

Danny Grabham

Painting Shadows

2007 was the final year of the acquisitive Second Prize in the Muswellbrook Photographic Award

2008

First Prize

Anthony Mravicic

Mind Field

2008 was the last annual Photographic Award, since 2009 the Award has been biennial